Ryszarda Łucja Jagielska – wystawa „ŻÓŁTY–PRZYJAŹŃ” /2017
W Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie 7 kwietnia 2017 odbył się wernisaż indywidualnej wystawy malarstwa Ryszardy Łucji Jagielskiej „Żółty – przyjaźń” .
Łucja na wystawie „Żółty – przyjaźń” snuje opowieść o człowieku i jego relacjach ze światem.
Iwona Piszczelska o Łucji: Prace Łucji to jej ulubione brązy, ochry, żółcienie – kolory Ziemi – bliskie człowiekowi, ale czasami pojawiają się kolory zdecydowane –charakterne jak w obrazie Wielka Watra, Irytacja, Dżungla. Najnowsze prace mają bogatą fakturę, która jest fundamentem obrazu, niesie i wzbogaca jego przesłanie. Mimo symbolicznych form, tematem jest człowiek, z ogromną wiarą w jego wewnętrzne światło, które trzeba ciągle na nowo odnajdować. Często jest to trudna droga, widać cel, widać Światło, ale zagradzają go chaszcze, zarośla, skały… Tę człowieczą naturę widać też w postaciach ceramicznych aniołów, nieświętych za życia, ale które odnalazły drogę do Światła. Trud ich ludzkiego życia pozostał wypisany na twarzach. Uderza wiara w jasną, dobrą stronę człowieka. Szukanie drogi i ogromna dawka emocji. Niektóre obrazy to opowieści o konkretnych, wyjątkowych osobach, to ich portrety charakterologiczne.
Joanna Adamek o Łucji: To co przyciąga najbardziej w malarstwie Łucji, to bogata forma malarska. W każdym centymetrze pracy coś się dzieje. Obrazy żyją. Faktura dodaje im szczególnego znaczenia. Za każdym razem można odkryć coś nowego. Kolejne szczegóły zachwycają i tak można zagłębiać się w kolejne warstwy w nieskończoność. Chciałoby się je dotknąć, wniknąć w nie, sprawdzić ich fakturę. Te obrazy to gra światła, szukanie Światła, są „czyste” w przekazie.