Beata BIGDA

Architekt. Od 2009 r. prowadzi rodzinną Internetową Galerię Sztuki Art~Imaginis, a od 2010r. należy do OW SARP i do Koła PLENER.

Rysunkiem i malarstwem zajmuje się od dzieciństwa, kiedy to uczestniczyła w zajęciach koła plastycznego, prowadzonego przez swojego ojca, niegdysiejszego studenta w klasie profesora Bonieckiego (ucznia Leona Wyczółkowskiego).

Fragment wywiadu „Tęsknota za sztuką czystą” (w serwisie murator plus.pl), prezentującego intencje autorki: „(…)W dzieciństwie otaczała mnie artystyczna aura.(…) potrzeba wypełniania czasu własną twórczą aktywnością pozostała przy mnie już na zawsze.

Pozbawiona możliwości działań artystycznych usycham i tracę poczucie sensu istnienia. W końcu po to żyjemy, żeby jakaś cząstka tego świata stała się dzięki nam choć trochę piękniejsza…  Malarstwo jest dla mnie iluzoryczną rzeźbą – przedstawioną na płaszczyźnie trójwymiarową przestrzenią. Cieszę się, że jako architekt poznałam tajniki perspektywy – to bardzo ułatwia operowanie formami przestrzennymi w dwóch wymiarach arkusza papieru, czy płótna. Bardzo lubię malować pastelami lub farbami olejnymi , czasem po prostu rysuję ołówkiem, czy piórkiem, a niekiedy powracam do dziecięcej techniki – papierowej wycinanki, czy nieco „doroślejszego” collage’u. Spełnieniem moich marzeń byłoby namalowanie takiego obrazu, który w sposób czytelny dla oglądających oddałby nastrój chwili, czy też miejsca, które próbuję przedstawić. W dążeniu do tego celu ciągle popełniam błędy, ale przecież nie myli się tylko ten, kto nic nie robi…”

Beata Bigda uczestniczy w corocznych wystawach Koła PLENER w Pawilonie SARP, wysyła obrazy na wystawy organizowane przez architektów-artystów w krajach europejskich, m.in. w Paryżu (L&C), wzięła udział w programie WISŁA ŁĄCZY, prowadzonym przez Koło PLENER w latach 2010-2013.