PRZYGOTOWANIE DZIEŁ-PLIKÓW – jak to zrobić.

Fotografowanie obrazów to nie taka prosta sprawa. Artyści zazwyczaj zatrudniają do tego celu profesjonalnych fotografów, lub korzystają z profesjonalnych punktów usługowych, aby wykonać skany swoich Dzieł.

Jednak w czasie epidemii lepiej pozostać w domu i jak najmniej kontaktować się z ludźmi. 

Dlatego warto samemu się tego nauczyć.

Fotografując obraz należy:

  • robić to przy rozproszonym świetle, 
  • wybrać odpowiednią porę dnia i odpowiedni dzień (dobry jest pochmurny) . Zdjęcia robione wczesnym rankiem mogą być zbyt niebieskie lub sine, natomiast te robione w sztucznym świetle zbyt żółte. Dlatego metodą prób i błędów dobieramy odpowiedni czas fotografowania.  
  • aparat ustawiamy równolegle do obrazu, aby zdjęcie nie było krzywe,
  • uważamy, aby światło układało się prawidłowo na obrazie – nie było cieni i sami też nie możemy rzucać cienia na obraz.
  • staramy się zrobić zdjęcie bez ram i otoczenia obrazu, jeżeli jest to niemożliwe, to zdjęcie należy przyciąć,
  • jeżeli chcemy sfotografować kilka rysunków jednocześnie, to układamy je na kontrastowym papierze płasko, aby nie rzucały cienia.
  • zdjęcia należy robić w dużym formacie (min. 300 kB) a dopiero potem zmniejszać, aby  na wystawie wirtualnej otwierały się jako zdjęcia dużego formatu,
  • fotografie robione od razu w formacie 100 kB otwierają się  na wystawie wirtualnej jako małe zdjęcia.

Obróbka zdjęć:

przycinanie, rozjaśnianie, przyciemnianie, zmniejszanie przy braku profesjonalnego sprzętu może dać niekorzystny efekt:

  • zmianę koloru, piksele itd.

Zrobiliśmy rozeznanie. W celu przygotowania DZIEŁA-PLIKU można drogą e-mailową przesłać zdjęcie do punktu specjalistycznego i zamówić wykonanie z przesłanego zdjęcia DZIEŁA-PLIKU, zgodnie z regulaminem wystawy. Będzie ono zmniejszone, opisane starannie, przycięte, rozjaśnione, przyciemnione itd. i będzie się prawidłowo otwierać.

Koszt przygotowania takiego DZIEŁA-PLIKU  to 4zł. do 10 zł. w zależności od zakresu pracy.

Koszt pracy pokrywamy przelewem na konto punktu usługowego.

Jeżeli ktoś sam podejmuje się zmniejszać swoje pliki, bez korzystania z usług firmy (koszt za zmniejszenie 4 zł.)  – służyć może do tego prosta aplikacja: https://www.easy-resize.com/pl/

Niektóre osoby korzystają z darmowej, profesjonalnej  aplikacji do obróbki zdjęć, którą można sobie zainstalować :   photopea.com  – Piotrze dziękuję za informację. 

Nasi Plenerowicze polecają firmę Vicop. Wiele osób korzysta z usług tej firmy. Pracownicy są uprzejmi i profesjonalnie, szybko wykonują pracę.

Warto nauczyć się wykonywać profesjonalne pliki samodzielnie lub korzystając z usług firm, gdyż obecnie są organizowane wystawy wirtualne krajowe i zagraniczne, w których moglibyśmy brać udział. Poza tym jest wiele internetowych galerii sprzedaży obrazów, gdzie można sprzedawać swoje prace. Bez umiejętności robienia profesjonalnych plików niestety nie można z tego korzystać.

Jeżeli starsze osoby nie korzystają z poczty elektronicznej i całkowicie nie radzą sobie z internetem – można skorzystać z pomocy koleżeńskiej innych Plenerowiczów. Organizator wystawy pomaga wykonać DZIEŁA-PLIKI starszym osobom, jednakże zdjęcia należy dostarczyć korzystając z pomocy znajomych lub rodziny, powinny być wykonane prawidłowo, aby było możliwe wykonanie z nich DZIEŁA – PLIKU.