Krystyna GURANOWSKA-STOLARZ

KRYSTYNY GURANOWSKIEJ-STOLARZ – technik architekt, plastyk, pedagog. Urodzona w Warszawie w 1951 r. należy do grupy artystów Saskiej Kępy przy Centrum Promocji – PROM. Obecnie tworzy w Międzylesiu przy ul. Rogatkowej 11, tel. kom.: 663 777 244, e-mail: kris.kgs@wp.pl
Jest absolwentką Państwowej Żeńskiej Szkoły im. Noakowskiego przy ul. Przyrynek 9, Metodyki Plastycznej – przy I.K.N. oraz Studium Podyplomowego Profilaktyki Uzależnień.
Należy do:
Związku Artystów Plastyków – Sztuka Użytkowa, Warszawa ul. Foksal 2., Związku Twórczego Pisarzy Polskich, Samodzielnej Asocjacji malarzy Stowarzyszenia Marynistów Polskich.
Jest związana z Klubem Publicystów Kultury przy Domu Dziennikarza w Warszawie, ul. Foksal 3/5, gdzie również wystawiała swoje prace
[1984-2015]. Brała udział w prestiżowych wystawach zbiorowych i indywidualnych. [1996-2008] Wielokrotnie tworzyła ilustracje – na okładkach prawniczego pisma Jurysta [obecnie nie istnieje].[1997-2000] Pierwsze satyryczne rysunki ukazały się w skryptach „Powrotu z U” [Stowarzyszenia zajmującego się Profilaktyką Uzależnień, ul. Sobieskiego 112 w Warszawie], których była prekursorką. Przedstawiała na planszach i plakatach źródła patologii, jej przyczyny oraz mechanizmy powstawania tego problemu. Były to plakaty- kolaże. [1997-2002] scenografie teatralne przy szkole prywatnej przy ul. Patriotów w Aninie i prowadzenie warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży.
Tematyka prac – malarstwa i rysunku – na płótnie i kartonie – to: architektura, marynistyka, postacie ludzi i zwierząt, portrety, abstrakcje.
Można je zobaczyć w takich pozycjach książkowych jak:
książka Stanisława Stanika: „Spotkania – postacie literatury przełomu XX i XXI w.”, w czterech Antologiach Nadmorskich Spotkań Literackich [27 str.] wydawnictwa Ireny Nyczaj i Stowarzyszenia Autorów Polskich z Kołobrzegu, na stronie Internetowej – Artgrafika. Jest marynistyką i także tworzy abstrakcje. W książce autorstwa K.G.S.: „O nim, o niej, o nich – czyli Satyra na każdego”, wydanej przez Wydawnictwo ”Komograf” są jej rysunki satyryczne i teksty, a także postacie satyryczne w twórczości Felicji Borzyszkowskiej, Jana Rychnera, czy Marii Celej. Rysunki sytuacyjne wydrukowano w książce Pana Ireneusza Krystowskiego pod tytułem „Mini wybór helskich epigramów i coś jeszcze”. Ilustracje zwierząt, ludzi i przyrody w kolorowych ” Bajeczkach” – Zofii Kilakiewicz. Niedługo wyjdą dwie nowe książki – „Bajki dla dzieci” inspirujące je do pracy twórczej oraz „Słowem i obrazem” gdzie będą w pierwszej części zdjęcia prac malarskich, a przy nich wiersze filozoficzno – obrazowe, natomiast w drugiej części satyry, a przy nich rysunki satyryczne.

więcej